Зеленски: Преживеав 5-6 обиди за атентат. Сега имаат нов план, го знам кодното име


Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека веќе не брои обиди за атентат. Тој ги спореди со инфекцијата со Ковид-19. Тој рече дека најмалку пет или шест обиди за атентат биле спречени од украинските разузнавачки служби.

„Првиот (атентат, оп.а.) е многу интересен, бидејќи е прв пат, а после тоа е исто како Ковид“, рече тој во интервју за британски „Сан“. Првиот обид со себе донесе и паника, додаде тој.

„Прво, луѓето не знаат што да прават со него и изгледа многу страшно. После тоа, само разузнавачки информации ви даваат детали дека друга група дошла во Украина да го проба тоа“, рече Зеленски.

Добро позната приказна е дека руските специјални сили паднале со падобран во Киев на првиот ден од инвазијата на Путин минатата година, наводно за да го убијат Зеленски. Телохранителите на украинскиот претседател ја запечатија неговата канцеларија со импровизирани барикади и парчиња иверица.

Но, кога британските и американските функционери понудија да го однесат претседателот надвор од главниот град поради стравувањата дека може да падне за неколку часа, тој одговори со добро познатата реплика: „Ми треба муниција, а не транспорт“.

Подоцна, додека беснееја битки околу Киев, Зеленски излезе надвор од комплексот за да направи пркосно селфи видео кое го собра отпорот на Украина докажувајќи дека се уште е во главниот град.

„Сè уште навистина сакаат да ме соборат од власт, го знам и кодното име на операцијата“
Речиси две години подоцна, Зеленски рече дека Русија сè уште „многу сака“ да го собори од власт. Тој рече дека го знае дури и кодното име на нивната најнова мисија за негово соборување, која треба да се случи на крајот на годината.

„Името на операцијата е Мајдан 3. Намерата е да се смени претседателот, но можеби не со убивање. Мислам, се менува. Ќе ги користат сите инструменти што ги имаат.

„Значи тоа е идејата, до крајот на годината. Дури и ја именуваа операцијата. Но, гледате дека можеме да живееме со тоа“.

Ништо од изборите следната година
Зеленски ја отфрли можноста за одржување избори следната година, инсистирајќи на тоа дека тоа е незаконско под вонредната состојба, невозможно поради војната и ќе ја подели земјата кога луѓето се фокусирани на борбата против Русија.

Во август, украинската разузнавачка служба – СБУ – соопшти дека спречила руски заговор за убиство на Зеленски во воздушен напад врз јужниот град Миколаев. СБУ објави дека уапсила жена обвинета дека соработувала во обидот за атентат.

Еден од помошниците на Зеленски изјави дека во првите неколку недели од војната биле направени најмалку десетина обиди да се убие.

Но, кога The Sun го праша точно колку обиди за атентат преживеал, тој рече: „Навистина не знам“.

Дали ќе го убијат Путин ако се укаже прилика?: „Војна е, имаме право да се браниме“
Тој не одговори на прашањето дали Украина ги изврши убиствата како одговор на овие обиди за атентат.

Голем број проруски соработници се убиени или повредени од автомобили бомби и мини, за кои се верува дека се дело на украинските специјални сили и партизани.

Зеленски рече: „Не можам да разговарам со вас за специјалните операции на украинската разузнавачка служба или тајната служба или некои специјални сили. Има некои моменти за кои не разговараме. Не само во Русија, има работи за кои не разговараме за нашите привремено окупирани територии“.

На прашањето дали Украина би ризикувала да го убие Путин доколку се укаже прилика, Зеленски рече: „Тоа е војна и Украина има целосно право да се брани“.

Слаби контраофанзивни резултати
Војниците во големата контраофанзива напредуваа само околу 15 километри за пет месеци. Тој призна дека недостатокот на напредок ги обесхрабрил некои сојузници кои се сомневаат дали Украина може да ги истера руските сили.

Тој исто така призна: „Ни требаат поуспешни резултати на бојното поле“. Но, тој ги негираше тврдењата на неговиот претпоставен генерал дека војната дошла во ќор-сокак.

„Нема стагнација во моралот. Ние сме кај нас дома. Русите се на наша земја. Затоа, нема запирање во ова“, рече тој. Тој додаде дека е клучно „Русите да имаат поголема моќ на небото“.

„И навистина, како да се движите напред кога не можете да го контролирате небото? заклучи Зеленски.