Зеленски: Ќе дојде најдобриот ден во нашите животи


Украина ќе ја „победи“ Русија, изјави во саботата украинскиот претседател Володимир Зеленски, во време кога Украина е ослабена и влегува во третата година од војната, помошта од сојузниците постепено „пресушува“, а руската воена машинерија напредува.

„Ние се бориме за тоа 730 дена. И ќе победиме… и тоа ќе биде најдобриот ден во нашите животи“, рече Зеленски во говорот на воениот аеродром „Гостомел“ во близина на Киев, местото на клучната битка со Русија во раните денови на инвазијата, која започна на 24 февруари 2022 година.

Рускиот претседател Владимир „Путин мора да изгуби апсолутно сè, како овде во „Гостомел““, рече Зеленски.

До него стоеја претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, италијанскиот премиер Џорџа Мелони, канадскиот премиер Џастин Трудо и белгискиот премиер Александар де Кро, кои пристигнаа во Украина по повод втората годишнина од инвазијата на таа земја.

Во попладневните часови, Мелони треба да претседава со виртуелен состанок на земјите-членки на Г7 за Украина од катедралата „Света Софија“ во центарот на Киев. Ќе биде присутен и претседателот Зеленски, а ќе се разговара за нови санкции против Москва.

Светлината секогаш ја победува темнината!
Врховниот командант на украинската армија, Олександр Сирски, рече дека и покрај тешкотиите, тој е „убеден дека украинската победа е во единството“. Светлината секогаш ја победува темнината!“, напиша тој на Телеграм.

Во меѓувреме, руската армија зајакнува на истокот на земјата во близина на Маријинка, област која Киев сега ја нарекува „жешка точка“.

За време на посетата на руските војници во Украина, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека „предноста е на руската страна“. Ова беше објавено во саботата во соопштението за печатот на руската армија, во кое се наведува и дека руските сили ја продолжуваат офанзивата по заземањето на Авдиивка.

Руската армија денеска уапси неколку лица во Москва, меѓу кои и новинари. Ова се случи за време на собирот на сопругите на мобилизираните руски војници кои бараат од Украина да се вратат дома. Секоја сабота, сопругите на руските војници положуваат цвеќе на гробот на непознатиот војник, симболичен гест недалеку од ѕидините на Кремљ.