Зеленски ја отпушти украинската влада

Зеленски во обраќањето пред пратениците пред да побара смена на владата (Фото: Ана Марченко/ТАСС)

Претседателот на државата ја отпушти владата поради лошата работа и поради именувањата на странци во управните одбори на државните компании

 

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го отпушти својот кабинет на министрите во средата, откако во говорот посочи дека станале претерани застапници на западните нации кои финансиски ја поддржуваат Украина со назначување странци во одборите на државните компании.

„Со сета почит кон нашите меѓународни партнери и со голема благодарност за нивната помош, граѓаните на нашата земја во управните одбори на нашите компании се чувствуваат како етничко малцинство“, рече Зеленски во говорот во парламентот, каде беше потребно гласање да се разреши кабинетот.

Зеленски, исто така, ги обвини министрите за слабите резултати, но понуди пофалби и благодарност што никој не се заплеткал во скандали со корупцијата во шест месеци додека беа на функција.

Овој потег е најостриот откако Зеленски, поранешен комичар, победи на претседателските избори минатата пролет со ветување дека ќе стави крај на шестгодишната војна со сепаратистите поддржани од Русија и дека ќе ѝ се спротивстваи на корупцијата.

Во повеќе рутинска форма на врзување на странската помош за дејствијата на украинската влада, донаторите, меѓу кои и САД и Меѓународниот монетарен фонд, со години поддржуваа независни именувани лица во одборите на државните компании за да ја спречат корупцијата.

Но, реакцијата на украинските политичари против барањата наметнати од ММФ се засили во последно време. Поранешниот деловен партнер на Зеленски, Ихор Коломојски, банкарски и медиумски тајкун, протестираше против национализацијата на неговата банка, нешто што беше поддржано од ММФ.

На специјалната седница во средата вечер од 450 пратеници, 335 гласаа „за“ разрешување на владата.

Премиерот, Олексиј Хончарук, кој, наводно, се судрил со Коломојски за менаџерски назначувања во државната електрична компанија, го замени поранешниот вицепремиер Дени Шмихал, економист и поранешен гувернер на западната провинција Ивано-Франкивск.

Шмихал претходно работеше како извршен директор во компанијата за јаглен и електрична енергија на истакнатиот украински олигарх, Ринат Ахметов.

Тресењето на кабинетот се одразува на потегот во украинската политика на она што Володимир Јермоленко, главен уредник во списанието „Светско Украина“, се карактеризира како олигарси и поранешни функционери кои се маргинализирани по револуцијата во земјата во 2014 година.

На телевизиските станици што ги контролираат и на социјалните медиуми, овие моќни играчи во внатрешната украинска политика остро ја критикуваа економската политика охрабрена од западните донатори, предлагајќи заговор „да се продаде украинската земја на Западот и да се уништи украинската економија“, рече г. Јермоленко .

Мешавината, исто така, покажува стожер на г-дин Зеленски далеку од политиката за доведување на млади професионалци со мало искуство во владата, рече г-н Јермоленко.

Меѓу оние што беа отпуштени од Зеленски во средата беше и Зорјана Скалеска, министерка за здравство, која минатиот месец доброволно се пријави да влезе во карантински центар за луѓе евакуирани од Кина и веројатно беше заразена од вирусот.

Скалеска рече дека сака да ги растера стигмата од изолирани луѓе додека чекаат резултати од тестот. Според правилата, од неа се барало да остане на лице место две недели по влегувањето и имаше уште еден ден еден ден да остане на нејзината карантин кога била отпуштена од работа.

„Благодарам за храброста, но во нашата медицина, храброста не може да биде еднократна акција“, рече Зеленски, обвинувајќи ја за лошата услуга во украинските болници. (Њујорк тајмс)