Зеленски го отфрли предлогот на Макрон за олимписко примирје

„Да бидеме искрени... Емануел, не верувам“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за АФП.


Украинскиот претседател Володимир Зеленски го отфрли повикот на францускиот претседател Емануел Макрон за примирје во војната меѓу Украина и Русија за време на Летните олимписки игри во Париз.

Русија би го искористила секое суспендирање на непријателствата за да ја притисне својата воена предност, рече Зеленски во петокот во интервју за агенцијата Франс прес.

„Да бидеме искрени… Емануел, не верувам“, рече Зеленски за АФП. „Кој може да гарантира дека Русија нема да го искористи овој пат за да ги донесе своите сили на наша територија?“, праша Зеленски.

„Ние сме против секое примирје што е во корист на непријателот“, рече Зеленски.

Во петокот, рускиот претседател Владимир Путин изјави за државните медиуми дека разговарал за идејата за олимписко примирје со неговиот кинески колега Си Џинпинг. На прашањето дали ќе ја поддржи идејата, Путин, наводно, одговори со критики до западните спортски власти.

Во своето интервју за АФП, Зеленски вети дека ќе продолжи да се бори против руската армија. „Прво, ние не му веруваме на Путин“, рече тој.