Зеленски го назначи Алексиј Морозов за шеф на Управата за државна безбедност


Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го назначи Алексиј Морозов за шеф на Управата за државна безбедност (СДА).

Соодветниот декрет е објавен на веб-страницата на претседателот, пренесува Укринформ.

„Олексеј Володимирович Морозов е назначен на позицијата шеф на Управата за државна безбедност на Украина“, се наведува во документот.