Зеленски бара да се забрза изградбата на упоришта на линиите на фронтот


 

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека одбраната мора брзо да се зајакне на линијата на фронтот, откако се сретна со командантите во некои од главните точки на притисок на југ и на исток.

„Во сите главни сектори каде што е потребно засилување, [мораме] да го забрзаме градењето на структури“, рече тој во своето ноќно обраќање.

Руските сили се обидуваат да го опколат источниот град Авдиивка.

И тие се насочени кон јужните региони на Херсон и Запорожје.

Во текот на ноќта, украинските воздухопловни сили соопштија дека собориле 18 од 25 руски беспилотни летала и една од двете крстосувачки ракети.

Со оглед на тоа што температурите паднаа под нулата и Украина прекриена со снег, претседателот Зеленски рече дека „зимата во целина е нова фаза на војна“.

Украинскиот лидер рече дека ќе се посвети „максимално внимание“ на источните градови кои се под оган во регионот на Донецк, како и на клучната одбранбена линија на северо-источниот дел меѓу Купјанск и Лиман.

Тој, исто така, го вклучи и регионот околу главниот град Киев каде што ќе се зајакнат утврдувањата.

Акцентот на претседателот Зеленски на зајакнувањето на одбранбените линии може да даде тежина на стравувањата за „замрзнат“ конфликт, и покрај некои континуирани жестоки борби.

Украинската контраофанзива од летото нашироко се смета дека не успеала брзо да ги постигне очекуваните придобивки.

Моралот на првата линија на двете страни до одреден степен ќе зависи од тоа колку добро војниците се опремени да се справат со овие постудени месеци.

Војската соопшти дека 20 напади биле одбиени само во близина на Авдиивка, а селата биле нападнати околу Бахмут.

И на југоисток, руските сили се обидоа да ги вратат областите изгубени за време на контраофанзивата на Украина околу Роботине, според украинските власти, кои велат дека успеваат да ги задржат позициите што ги вратија неодамна на источниот брег на реката Днепар.

Зеленски рече дека Украина не отстапува по летните операции, иако не е задоволен од обемот на жртвите.

„Губиме луѓе, не сум задоволен. Не го добивме целото оружје што го сакавме, не можам да бидам задоволен“, изјави тој за Асошиетед прес.

Украинските сили го вратија селото Кринки минатиот месец откако го преминаа Днепар, и оттогаш беа под немилосрден руски напад.

Руското Министерство за одбрана во меѓувреме соопшти дека нејзината морнарица одбила напад на украинската морнарица врз окупираниот Крим преку Црното Море.