Висеа на глава половина час: Инцидент во забавен парк во САД (видео)


Дваесет и осум лица биле спасени откако околу половина час биле заглавени наопаку на возење во забавен парк во Портланд, САД.

Атракцијата AtmosFEAR на забавниот парк застана на самиот врв додека правеше целосен круг, соопштија од забавниот парк.

Даниел Ален, кој бил во возењето кога застанал, му рекол на медиумскиот партнер на Си-Ен-Ен КАТУ дека шипката што го притискала на градите за да не падне му го отежнувала дишењето. Боледува од астма, поради што сè уште повеќе му отежнало.

„Плачев, не од радост, само плачев. Бев среќен, бев жив. Мислам дека никогаш повеќе не сум го ценел мојот живот”, рекол Ален откако бил спасен.

По симнувањето на атракцијата, едно лице било пренесено во болница, а останатите биле прегледани на лице место и пуштени дома.

Атракцијата е затворена до понатамошно известување. Во тек е истрага за утврдување на причините за инцидентот.

Погледнете како изгледа возењето во оваа атракција: