Заразата забавува, денеска 89 нови, но починаа седум пациенти

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 1.529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на Ковид-19 во:
– Скопје 39
– Куманово 10
– Дебар 1
– Штип 4
– Прилеп 8
– Тетово 1
– Струга 3
– Битола 1
– Охрид 4
– Кавадарци 3
– Гостивар 2
– Струмица 1
– Крива Паланка 1
– Кочани 1
– Македонски Брод 1
– Пехчево 1
– Берово 3
– Валандово 1
– Делчево 2
– Кичево 2
Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (72г, 84г и 65г ), еден од Прилеп (65г), еден пациент од Тетово (62г), еден од Гостивар (74г) и еден пациент од Кичево (58г). Сите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 215 оздравени пациенти од:
– Скопје 72
– Штип 18
– Прилеп 2
– Тетово 1
– Струга 4
– Битола 8
– Охрид 1
– Кавадарци 22
– Гостивар 19
– Гевгелија 3
– Кочани 9
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 8
– Македонски Брод 13
– Виница 5
– Делчево 1
– Свети Николе 13
– Кичево 12
– Ресен 1
– Неготино 2
Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.004, бројката на оздравени пациенти е 10.722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.697.

Во последните 24 часа се направени 1529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19 во:- Скопје 39-…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Четврток, 27 август 2020

Денес се евидентира еден контролен од вчерашната статистика, а  според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.821, активни 847

• Куманово 1.420, активни 371

• Дебар 243, активни 78

• Штип 1.119, активни 214

• Прилеп 435, активни 92

• Тетово 1.202, активни 179

• Струга 553, активни 59

• Велес 265, активни 26

• Битола 199, активни 41

• Охрид 331, активни 30

• Кавадарци 173, активни 71

• Гостивар 761, активни 269

• Гевгелија 42, активни 21 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)

• Струмица 59, активни 21

• Крива Паланка 39, активни 11

• Радовиш 41, активни 12

• Крушево 16, активни 0

• Кочани 138, активни 25

• Пробиштип 78, активни 19

• Демир Хисар 60, активни 17

• Македонски Брод 70, активни 20

• Пехчево 15, активни 9

• Берово 50, активни 41

• Валандово 8, активни 1

• Виница 64, активни 36

• Делчево 46, активни 40 (10 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 16, активни 1

• Свети Николе 281, активни 58

• Кичево 268, активни 75

• Ресен 146, активни 0

• Неготино 45, активни 13 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.529 теста се преку: ИЈЗ-302, ЦЈЗ Скопје-25, Авицена-205,  Биотек-249, МАНУ -81, Клиника „Жан Митрев“-258, Систина со PCR метода -287, лабораторија Лаор –69, ЦЈЗ Битола-32, Инфективна клиника-9, ГАК-12. Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се осум пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 80 пациенти од кои на кислородна поддршка се 54, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 18 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, седум позитивни деца, една мајка и едно дете суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се четири пациенти. Вкупно хоспитализирани се 37 пациенти од кои на респираторна машина се пет пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 15, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 107, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 110

• Гази Баба – 107

• Аеродром – 101

• Карпош – 86

• Центар – 90

• Кисела Вода – 96

• Ѓорче Петров – 55

• Бутел – 65

•Шуто Оризари – 32

• Студеничани – 19

• Сарај – 28

•Арачиново – 16

• Илинден – 11

• Сопиште – 6

• Чучер Сандево – 6

• Петровец – 9

• Зелениково – 4

• Странец – 5

• Нераспределен – 1.