Загина еден од најдобрите украински пилоти

Украина извести дека еден од најдобрите пилоти кои се бореле против руската инвазија, Денис Василиук, е убиен


Украинската армија извести дека го загубила еден од најдобрите пилоти, потполковникот Денис Васиљук. Тој беше и началник на Генералштабот и прв командант на авијациската ескадрила на 831-та тактичка авијациска бригада, која ја објави веста за неговата смрт во борбена задача.

Зад него имаше бројни мисии против руската војска, а тој беше носител на Орден за храброст.

„Бестрашен и неуништлив. Изгубивме не само пилот, туку и доверлив колега, пријател, прекрасна личност. Пред некој ден, за време на борбена мисија, загина началникот на Генералштабот – првиот заменик командант на авијациската ескадрила, потполковник Денис Васиљук“, се вели во соопштението на 831-та бригада.

„Денис го сакаше своето семејство, својот живот, неговата служба, неговото, нашето украинско небо… Пилотите не умираат, тие остануваат засекогаш на небото!“, се додава во објавата.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави дека Украина се подготвува за поширока руска офанзива на северот и на истокот на земјата.