Заев со 46, а Мицкоски со 44 пратеници во трка за формирање парламентарно мнозинство

Фото: Б. Грданоски

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ со освоени 46 мандати има најголем коалиционен капацитет, додека од ВМРО-ДПМНЕ кои имаат 44 мандати веруваат дека имаат најголем кредибилитет да се борат за состав на нова Влада, по предвремените парламентарни избори одржани на 15 јули годинава.

Во новиот собраниски состав СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе имаат помалку пратеници од досега, додека ДУИ и Алијанса за Албанците ќе ја зголемат својата застапеност, а Левица со двајца пратеници влегува за првпат во Парламентот.

Според неофицијалните конечни резултати од Државната изборна комисија (ДИК), Демократската унија за интеграција (ДУИ) освои 15 мандати, Алијанса за Албанците и Алтернатива – 12, Левица два мандати и ДПА еден мандат.

Фото; Б. Грданоски

За тоа дали СДСМ ќе коалицира со ДУИ за формирање на парламентарно мнозинство и за Влада, Оливер Спасовски вчера изјави дека е прашање на политички проценки и договарања, упатувајќи на одговор во партијата.

– Јас само можам да кажам дека се што е потребно да се направи за доброто на државата и на граѓаните, да се направи во следниот период. Да покажаме уште поголема одговорност и дека интересот на граѓаните и на државата е на прв план, истакна премиерот Спасовски на прес-конференцијата во Владата на која даде оценка за вчера одржаните предвремени парламентарни избори и изнесе очекувања дека наскоро ќе се формираат новото собрание и влада.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера на првата прес-конференција по завчерашните предвремени избори истакна дека опозициската партија го има најголемиот кредибилитет да се бори за состав на новата Влада, според кого ВМРО-ДПМНЕ, има повеќе гласови од СДСМ, без Беса, со која е во коалиција.

– Важно е што во Македонија расположението е опозициско, а  резултатите покажуваат дека опозицијата освои повеќе гласови од власта, а ВМРО-ДПМНЕ без Беса во редовите на СДСМ освои повеќе пратенички мандати. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За обнова на Македонија победија во 41 општина, потенцираше Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека е подготвен да разговара со сите политички партии, но оти тоа нема да го прави под уцена и условување.

-Подготвен сум да преговарам бидејќи кредибилитетот кој го носи ВМРО-ДПМНЕ за овие избори е најголем, но она што не сум подготвен да преговарам е условот. Јас под диктат не работам, рече Мицкоски на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање дали би го прифатил условот на ДУИ за премиер Албанец.

Тој не сакаше да каже дали веќе контактирал со некој од лидерите на партиите од албанскиот блок, додека во врска со предлогот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за меѓусебна поддршка со пратеници за евентуално формирање влада, потенцираше дека нема намера тоа да го направи.

Лидерот на Левица, која со освоени двајца пратеници за првпат влегува во Парламентот, рече дека засега немаат контакти со политички партии за коалицирање, но и дека очекува да има нови предвремени парламенарни избори.

– Веруваме дека ќе има наредни предвремени парламентарни избори, бидејќи е ова Пирова победа. Кој и да состави влада нема да може да ја одржи до крај. На наредните избори Левица ќе влезе со двоцифрен број пратеници, рече лидерот на оваа партија.

На новинарско прашање одговори дека засега немаат контакти со ниту една партија и веројатно преговори ќе има откако ќе биде даден мандатот за формирање влада, но, рече, „начелно со СДС и Заев нема што да разговараме“.

Генералниот секретар на Движењето Беса, Аријанит Хоџа, изрази уверува дека несомнено, мандатот на СДСМ и Движењето Беса ќе биде владин мандат во наредните четири години.

– Некогаш бројките и победата не се важни, но важно е да се биде на вистинската страна. Движењето Беса на овие избои ги има и бројките и победата и е токму таму каде што сакаат мнозинството граѓани – во опцијата што гарантира пат за инреграција во ЕУ, економски разој и градење на рамноправна држава за сите врз основа на партнерство меѓу Албанците, Македонците и сите други етнички заедници, рече Хоџа.

На новинарско прашање во врска со тоа која партија од албанскиот блок ќе биде поприфатлива за коалициски партнер, Хоџа рече дека очекуваат да го видат финалниот резултат и врз основа на тоа ќе донесат одлуки.

– Очекуваме да заврши броењето на гласовите. Во овој момент не сакаме да прејудицираме. Остануваме на тоа да го видиме финалниот резултат и врз основа на тоа ќе донесеме и одлуки, вели Хоџа.

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи, преку Фејсбук објави некои изборни математики, алудирајќи дека ДУИ со 15 пратеници е сигурен победник кај албанските гласачи.

Османи, во математиката на својот фејсбук профил, ги изедначува на 46 гласа СДСМ – БЕСА 46 (42+4) и ВМРО-ДПМНЕ – Левица 46 (44+2), додека коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива ја дели на Алијанса – 8, а Алтернатива – 4 пратеници.

Дваесет дена по одржаните избори, по што претседателот на државата во рок од десет дена треба да го довери мандатот за состав на Владата на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Парламентот.

Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на Владата.