Заев ја осуди полициската бруталност

Фото: Б. Грданоски

„Бруталноста од страна на полициски службеници врз граѓани Роми, што ја видовме вчера во видеото на социјалните мрежи, е за најсилна осуда. Таквото однесување е срамно за полицијата, ја заслужува осудата која пристигна од јавноста.

„За поздравување е што одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при министерството за внатрешни работи што го утврди идентитетот на учесниците на овој исклучително немил настан“,напиша Заев на Фејсбук .

Бруталноста од страна на полициски службеници врз граѓани Роми, што ја видовме вчера во видеото на социјалните мрежи, е…

Posted by Zoran Zaev on Четврток, 24 септември 2020

Имено, деновиве се појави снимка на социјалните мрежи на која се гледа како полицајци брутално тепаат маж кој лежи на земја и се витка.

Граѓаните на социјалните мрежи бараа МВР да го испита случајот и да ги санкционира сторителите.

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи веќе го утврди идентитетот на учесниците во настанот и презема мерки и активности за целосно расчистување на случајот, соопштија од МВР.