За што би можел да биде обвинет Трамп поради поседувањето доверливи документи?


 

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп би можел да биде кривично гонет и затворен затоа што однел официјални документи од Белата куќа до неговиот имот Мар-а-Лаго во Флорида, вклучително и некои означени како доверливи.

Налогот за претрес на Мар-а-Лаго на ФБИ, објавен во петокот од Министерството за правда, открива дека Трамп е под истрага за три можни прекршувања на законот: криење, уништување или отстранување документи; попречување на правдата, вклучително и уништување, менување или фалсификување на документи во федералните истраги; и можни прекршувања на законите за шпионажа, кои може да вклучуваат одбивање да се предадат документи важни за националната безбедност кога ќе се побараат и пренос или губење на такви информации.

Агентите на ФБИ кои го претресоа Мар-а-Лаго заплениле 11 комплети доверливи документи, вклучително и неколку класифицирани како строго доверливи, според документите објавени во петокот во федералниот суд во Флорида.

Агентите, исто така, барале документи поврзани со нуклеарното оружје, објави Вашингтон пост во четвртокот.

Во петокот, Трамп на својата платформа Truth Social објави дека „прашањето за нуклеарното оружје е „измама“. Тој нагласи дека соработува со властите и „претресот“ го нарече непримерна политичка одмазда.

Наредбата им даде право на обвинителите да одземат документи што содржат докази за прекршување на трите закони.

Многу од запленетите документи беа класифицирани, но трите закони се занимаваат со несоодветно постапување со документите на федералната влада без оглед на тоа дали се доверливи или не.

Тие забрануваат неовластено поседување информации од суштинско значење за националната одбрана, без оглед на тоа дали документите се класифицирани или не. Се казнува со затвор до 10 години за секое прекршување на законот.

Незаконски е да се сокријат или уништат официјални американски документи, што се казнува со затвор до 20 години.

Федералниот закон забранува намерно отстранување на доверливи документи на неовластено место.

Во 2018 година, Трамп потпиша амандман на законот со кој се криминализира несоодветното постапување со доверливи документи и се зголемува максималната затворска казна за оние кои се осудени за тоа од една на пет години, откако го критикуваше демократскиот претседателски кандидат Хилари Клинтон за користење на приватен сервер за е-пошта за чувствителни информации додека била државен секретар.

Останува да се види какви долгорочни последици ќе има запленувањето на документите за Трамп на политички план или на среднорочните избори во ноември.

Анкетата на YouGov на 9 август, ден по рацијата, покажа дека 62 отсто од Американците сметаат дека задржувањето на доверливи документи од страна на Трамп е „многу голем проблем“ (45 проценти) или „некако проблем“ (17 проценти).

Но, јавното мислење за Трамп многу зависи од тоа која партија ја поддржуваат испитаниците. Истата анкета покажа дека 76 отсто од демократите ги гледаат постапките на Трамп како значително кршење на законот, во споредба со само 12 отсто од републиканците и 44 отсто од независните.

Анкетата на Morning Consult на 10 август за Politico ја потврди таа поделба, откривајќи дека 81 отсто од регистрираните демократски гласачи веруваат дека претресот е легитимно заснован на докази дека Трамп извршил кривично дело, во споредба со само 16 отсто од регистрираните републиканци.