За шампањот на Џоли и Пит сите зборуваат, а никој не го пробал: Фото-репортажа од Франција

Франција-  Среде ниските ридови на Шампањ, малото француско село Меснил-сур-Огер го зголеми своето население од 1.127 жители за еден: Бред Пит.

Актерот ќе ги промовира првите шишиња од неговиот нов шампањ Fleur de Miraval – деловен потфат кој го започна и продолжува да работи со неговата поранешна сопруга Анџелина Џоли – овој четврток, а People есклузивно ѕирна во новата куќа за шампањ во селото!

Додека точната локација се чува во приватност, не е тајна зошто Пит го избра Меснил. Регистриран како Гранд Кру, неговите ограничени 2.000 хектари се меѓу најценетите во Шампањ. Шардоне, како што велат во Франција, е крал и парцелите на Меснил – дом на марки како што се Лауне, Питерс и Круг – се меѓу земјоделските полиња со највисока цена, на пример, се наоѓа во центарот на градот и ја чува својата куќа и парцела од 4 акри чувана зад високи ѕидови и железни порти.

Новиот дом на Флер де Миравал е голема, варосана зграда во близина на центарот на селото, дискретно посочена од само еден црн  знак. Во внатрешноста на просторот е мирно со многу акцент на светлината и францускиот даб.

„Близу е до куќата на семејството Питерс“, кои се партнери во бизнисот, објаснува еден локалец. Иако јавните посети во моментов не се достапни, тие на крајот ќе бидат достапни со претходно закажување.

Партнерство со семејството Питерс, сопственици на 45 хектари во Меснил и семејството Перин, долгогодишни партнери на Пит во производство на вино, актерот се вклучи во петгодишен проект за создавање розе шампањ од светска класа. Процесот е макотрпен, бара неколку години експериментирање, пред уште три стареења во визби.

По  претходна дегустација минатата недела, професионалецот за вино Андреас Ларсон објави објава на Инстаграм во која се прегледува „Шампањот за кој сите зборуваа, но сè уште никој не го пробал“.

Ларсон, кој беше избран за најдобар светски сомелиер во 2007 година, продолжи да го фали шампањот за „поимот младешка црвена овошна свежина“.

„Покажува многу нежна светла розе боја и живописен мус со ситни меурчиња. Носот започнува елегантно – слоевит и нијансен со кредасти белешки, свеж лешник, марципан, свеж путер, розов цитрус и лимонска трева. Грозјето Пино Ноар, кое на  виното ја нуди својата карактеристична розова нијанса, дава арома на малина и цреша, според Ларсон.

Опишувајќи, „одличен интензитет на вкус“, тој го оценува виното 95/100, ставајќи го еден од трите врвни шампањи што ги сретнал во неговата кариера.

За мене шампањот потсетува на чувства на славење, квалитет, престиж и луксуз “, изјави Пит за PEOPLE во август.„ Но, розевиот шампањ е сè уште релативно непознат. Поддржан од нашиот успех со Миравал во Прованса, сакав да се обидам да создадам дефинитивна марка на розе шампањ, насочувајќи ги сите наши напори само на оваа една боја “.

Создаден со методот „saignée“ Флер де Миравал е резултат на петгодишен таен проект, кој беше откриен минатиот јануари.

„Резултатот е спектакуларен и јас сум многу горд на тоа“, додава Пит. Некогаш посебна за Прованса, портокалот е префериран метод за создавање розе, фалсификување посмело вино со „крварење“ исцеден сок од грозје подалеку од каша пред контакт со семиња и стебла да ги затемни неговите сокови. Има античко потекло, бара и има приврзаници меѓу пофините винари во регионите Лоара, Рона и Напа.

Покрај тоа, еден дополнителен „луксуз“ го доби Флер де Миравал. Додека повеќето куќи стареат Шампањ во садови од не’рѓосувачки челик, соработката Пит-Перин-Питерс е стара во буриња од 5000 литри француски даб. Како и со виски или пофини вина, ова овозможува мека дифузија на вкусови помеѓу виното и дрвото.

Покрај новиот Шампањ, Пит има розево „Миравал“, сега веќе во шестата година на производство. Во 2019 година, Пит додаде две нови премиерни розеви: Студио во јануари, а во мај, тој лично им го претстави Музе на гостите на забавата по завршувањето на прикажувањето во Кан, за филмот Once Upon A Time In Hollywood.

„Миравал не е„ славна личност “за мене“, рече Пит во август. „Пред сè, тоа е прекрасен, исклучителен имот во кој се за вљубив и во кој продолжувам да вложувам за да направам еден од најдобрите имоти во Прованса“.

Пит и Џоли  го открија Миравал во 2008 година и го финализираа купувањето во 2012 година. Додека шпекулациите во врска со имотот од 1.200 хектари и неговите вина беснееја по разделбата на двојката во 2016 година, изворите упорно им велеа на луѓето дека имотот е безбеден, гледано како „инвестиција за нивниот деца “.

Потегот на Пит во развојното поле на врвно вино има цена. Флер де Миравал, понуден во ограничено флаширање од прво издание од 20.000, ќе се појави на полиците со приближно 390 УСД по шише, што го прави споредлив по цена со сè пополнето поле со славни шампањи.

Во 2014 година, Џеј- Зи и Бијонсе го купија Арманд де Брињак, една од најстарите куќи за шампањ во Франција, додека 50 Cent му понуди на Chemin du Roi во партнерство со Кастелнау од 2016 година.

На почетокот на минатиот месец, Идрис Елба објави невообичаено ограничено партнерство со Санџер Шампањ во селото Авизе. Актерот подготвува низа вина со знаме испратени од Порт Ноар, вино направено преку соработка на професионални лозари и студенти на локалниот земјоделски колеџ.