За филмот на Алмодовар во Кан се бараше влезница повеќе


Кан- Премиерата на квир вестернот на шпанскиот режисер Педро Алмодовар, со Итан Хок и Педро Паскал како измачени љубовници, доби одлични критики на Канскиот филмски фестивал и остави многумина да посакаат повеќе.

31-минутниот „”Strange Way of Life“ беше најжешката карта во градот на француската ривиера, со стотици наредени фанови под чадори на поројниот дожд, многу од нив заминаа бесни откако беа одбиени во последен момент.

Оние кои влегоа беа почестени со присуството на Алмодовар (73), кој разговараше само за неговиот втор проект на англиски јазик — по друг краток филм со Тилда Свинтон, „Човечкиот глас“ — како и блесок од задната страна на Паскал на екранот — единствената голотија во филм кој избра дијалози и нежни моменти наместо експлицитен секс.

48-годишниот Паскал, роден во Чиле, кој стана глобална икона благодарение на ТВ-хитот „The Last of Us“, го глуми поранешниот пиштолџија Силва.

Тој патува за да се види со еден стар познаник, Итан Хок како шериф Џејк со лут глас, и двајцата ја поминуваат она што Алмодовар го нарекува „оргијастична“ ноќ.

Следното утро, сепак, тонот се менува, бидејќи се појавува „и двајцата имаат задни намери“, рече Алмодовар.

Двајцата мажи се борат со нивните чувства еден за друг, должност, семејство и како би изгледало двајца мажи всушност да градат заеднички живот.

„Сакав да направам класичен вестерн каде што ќе зборувам за желбата меѓу двајца каубојци“, рече Алмодовар, отворен љубител на жанрот.

Тој рече дека „Brokeback Mountain“ од Анг Ли е најблиску, но го гледа неговиот филм како првиот „навистина квир вестерн“.

Тој го спореди својот филм со „Моќта на кучето“ од 2021 година во кој глуми Бенедикт Камбербач, но рече дека „сексуалноста на (нејзиниот) протагонист е многу амбивалентна. Тие никогаш не зборуваат за желба, и се разбира дека немале секс“, рече тој, цртајќи смеа од публиката.

Не дека го интересира само еротиката.

„Моите филмови имаа многу сцени на експлицитен секс, но како што одминува времето, сакам да го покажам задоволството на друг начин“, рече Алмодовар, редовен во Кан, каде што ја освои наградата за најдобар режисер во 1999 година за „Се за мојата мајка“ и најдобро сценарио за „Волвер“ во 2006 година.

Тој, исто така, ги истакна навидум баналните детали од филмот, велејќи дека „во ниеден вестерн не сте виделе двајца мажи како прават кревет“.

Паскал, кој е толку популарен што го нарекоа „Интернет тато“, не присуствуваше на проекцијата.

Хок беше присутен и ја поздрави шансата да работи на „вестерн кој не се преправаше дека е стар… и да добие шанса да работи со Алмодовар“.

Запрашан за изразувањето желба со Паскал, тој рече: „Сакам да бидам посакуван, не ми е гајле и ако се случи да биде многу привлечен, исклучително талентиран човек, дотолку подобро“.

Списанието Variety беше меѓу многуте кои го пофалија филмот, велејќи: „Во свет каде што авторите добиваат сè повеќе право на премногу долги работи, „Strange Way of Life“ моли за повеќе“.