За еден ден продаде 2,5 милиони влезници – Тејлор Свифт ја започна светската турнеја


САД– Американската музичка поп ѕвезда Тејлор Свифт ја започна својата долгоочекувана светска турнеја со настап во Глендејл, Аризона, пред 80.000 обожаватели.

Турнејата наречена „Eras“ е прва по пет години, поради глобалната пандемија, иако пејачката во тој период објави дури четири нови албуми.

Тејлор, која веќе собори многу светски рекорди во музичкиот свет, додаде уште еден – за еден ден за концертите на новата турнеја продаде дури 2,5 милиони влезници!

Концертите на турнејата „Ерас“ се всушност патувања низ нејзините 10 албуми од кои таа ќе ги изведе повеќето песни. Концертите траат повеќе од 3 часа, а Свифт изведува дури 44 песни.

Градот каде што ја започна турнејата во нејзина чест тој ден го смени името во Свифт Сити.

Критиките за првиот настап беа одлични, а меѓу првите коментираше и магазинот „Тајмс“, со напомена дека „кралицата на попот повторно го зазеде својот трон“, со бројни пофалби за постојаното менување на сценската облека и заднината. сцена со која успеа да ги евоцира сите нејзини уметнички етапи во 17-годишната кариера.