За 40 милиони долари: Бред Пит  го продава домот во Лос Анџелес во кој живееше со Џоли и нивните деца


САД- Бред Пит сака да се ослободи од имотот во Лос Анџелес што го поседува речиси 30 години.

Ѕвездата од Вавилон (59) тивко го навела обемниот имот лоциран во населбата Лос Фелиз за околу 40 милиони долари, потврди извор за недвижнини за PEOPLE.

Пит ја купи кучата од ѕвездата „Љубовница на темните“, Касандра Петерсон во 1994 година за  1,7 милиони долари. Оттогаш, добитникот на Оскар купил повеќе места во непосредна близина на оригиналниот дом и го луксузирал со базен, тениско игралиште и лизгалиште.

Според изворот, причината на Пит за продажба на имотот од 1,9 хектари е затоа што тој „бара нешто помало“ во областа Л.А.

Огромниот дом е местото каде што тој и поранешната сопруга Анџелина Џоли (47) ги одгледале своите шест деца – Медокс (21), Пакс (19), Захара (18), Шајло (16) и 14-годишните близнаци Нокс и Вивиен – пред да се разделат во 2016 година.

Во екот на тековните правни проблеми со Џоли, Пит откри дека е во нова романса со дизајнерката на накит Инес де Рамон (32).