За 38 милиони долари се продава домот на Фреди Меркјури, за прв пат по неговата смрт


Поранешниот лондонски дом на рок легендата Фреди Меркјури е достапен за купување – односно за оние со кул 30 милиони фунти (38 милиони долари).

Garden Lodge во Кенсингтон, западен Лондон, беше дом на фронтменот на Квин цели 11 години и може да се пофали со карактеристики како јапонска дневна соба, бар/библиотека и музички центар.

Имотот го купил Меркјури на лице место кога првпат го посетил во 1980 година, според Најт Френк, кој се занимава со продажбата.

Соработувајќи со специјализираниот внатрешен архитект и дизајнер Робин Мур Еде, Меркјури го реновирал домот во текот на следната деценија, користејќи ги најдобрите материјали и неговиот личен вкус за дизајн за да го создаде она што тој го нарече „селска куќа во центарот на Лондон“, рече Најт Френк во соопштението за печатот.

Пејачот на Квин го дизајнираше својот дом да биде „незаборавно, привлечно место што ја одразува неговата живописна личност и еклектичка визија“, се додава во соопштението.

Во овој дух, трпезаријата беше обоена во цитрусно-жолта боја, наводно омилената боја на Меркур, со комплементарни тонови на скапоцен камен во корнизите на собата.

Некогаш бил дом на големото пијано што Меркјури го користел за да ја компонира „Боемска рапсодија“, дневната соба нуди поглед на градината на имотот, која е украсена со големи дрвја од магнолија и водни карактеристики „инспирирани од ориенталност“.

Во главниот апартман на имотот се влегува преку соблекувалната на Меркјури, каде што тој ја чувал својата облека и сценските костими. Собата е пресликана од подот до таванот, со повеќе врати од шкафовите.

По неговата смрт во 1991 година, Меркјури го оставил имотот и целиот негов имот на неговата блиска пријателка и доверлива, Мери Остин.

По повеќе од 30 години грижа за нив, Остин, коај сега има 72 години, лани на аукција ставил околу 1.400 предмети на Меркјури и сега сака да го продаде Garden Lodge за понуди поголеми од 30 милиони фунти (38 милиони долари), според Најт Френк.

„Оваа куќа беше најславната кутија за сеќавање, бидејќи има таква љубов и топлина во секоја соба“, рече Остин во соопштението за печатот.

„Беше радост да се живее и имам многу прекрасни спомени овде. Сега, кога е празен, се вратив на првиот пат кога го гледавме.

„Откако Фреди и јас стапнавме низ легендарната зелена врата, тоа беше место на мир, куќа на вистински уметник и сега е време да му го довериме тоа чувство на мир на следната личност“, додаде таа.