Вучиќ тврди дека се планира општ напад на северот на Косово

Српскиот претседател во обраќање до нацијата изјави дека веќе не може да го издржи притисокот на западните земји околу Косово и дека Американците биле најмалку арогантни


Александар Вучиќ

 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека владата на Косово дала рок за пререгистрација на српските регистарски таблички до крајот на септември, што значи, како што рече, дека планираат генерален напад на северот на Косово најдоцна до 1 октомври. „Ја имаме петтата земја која го повлече признавањето и чекаме да влезат во процедура во која било организација за да ви го покажаме тоа“, додаде тој.

Тој на прес-конференцијата по средбата со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека Србија е секогаш подготвена за дијалог, додека некои никогаш не биле подготвени, туку имале поддршка од западните сили.

„Тие се целосно поддржани од Велика Британија и Германија и другите земји од Квинта. Донесоа две одлуки, едната за ускратување на правото за влез со лични карти, каде што тие ќе воведат хартии со кои можете да влезете. Втората одлука е насочена кон протерување на Србите од северот на Косово, да се направи нова ‘Бура’, каде што во рок од два месеци сакаат да ги убедат Србите да се пријават под албанските таблички на РКС, веројатно ќе делат летоци, памфлети, знаете како се правело во Втората светска војна, па ќе ги убедат Србите, ако не ги убедат, тогаш ќе крадат таблички и возила. Колку Срби ќе преживеат тогаш, не ги интересира ниту ги интересира“, рече Вучиќ.

Американците се најмалку арогантни во однос на сите овие други, за кои веќе зборував, а имате безброј примери во кои нѐ понижуваат или се обидуваат да нѐ понижат, рече тој.

„Десет години ги трпам и ги слушам овие лаги, правејќи се дека сум поглупав отколку што сум, но проблемот е што не можам повеќе да издржам, вие да мислите дека сте многу попаметни. Нема проблем, сега спроведувате гола сила, па да видиме до каде ќе одите. Немојте да ни зборувате за право и правда. И овде сега е јасно дека нема дијалог ни разговор ни ништо, само ќе има многу проблеми. Секогаш ќе гледаме само да го задржиме мирот. Но очигледно некои други не го сакаат тоа. Не само Албанците од Косово, туку и нивните ментори. Знаете што велат – Косово е независна држава за нас. Дали? Навистина? А каде го пишува тоа? Во кој акт на ОН, бидејќи вие се повикувате на него. И тогаш каков дијалог имаме воопшто. Зошто не го укинете дијалогот, изведете го теророт до крај, завршете ја работата“, праша тој.

Имавме тешки разговори, ужасни одлуки на Меѓународниот суд на правдата, наведе тој, но, додава, во 2013 година се вративме на преговарачка маса.

„Го добивме Бриселскиот договор, кој не беше лесен или едноставен, отидов во Косово да им објаснувам на нашите луѓе. Од тој договор сè што требаше да исполнат Србите, Србите исполнија, а тие не исполнија ниту една работа што требаше. Западната петорка молчи за Заедницата на српските општини, а кога Србите го закачуваат транспарентот за СЗО, тогаш одите во затвор, бидејќи рекламирате нешто што е предвидено со меѓународен правен договор, потпишан под покровителство на ЕУ. Тогаш решија да упаѓаат на северот со специјални единици, иако имавме договор со НАТО да не го прават тоа. Доаѓаа со долги цевки, а потоа се сетија дека треба да продолжат да вршат терор и да зборуваат за реципроцитет.Ова е најголемото лицемерие на Западот“, рече Вучиќ.

Како што рече Вучиќ, сакаат да им покажат на Србите дека не можат да ја имаат Србија во каква било форма на просторот на Косово.

„Нив не ги интересира меѓународното право, сето ова му го кажав на Лајчак“, рече Вучиќ.

Владата на Курти претходно денеска донесе одлука за пререгистрација на возила од српски таблички на РКС (од 1 август), одлука за налепници за возила од Србија и привремена потврда наместо српски лични карти за Косово како „мерка на реципроцитет“. (Н1)