Врвен чешки епидемиолог предложен за нов министер за здравство

Последниве неколку недели Чешка стана земја со втора најбрза стапка на инфекции во Европа

 

Чешкиот премиер Андреј Бабиш номинираше врвен епидемиолог да стане министер за здравство во понеделникот откако претходниот министер поднесе оставка по наглото зголемување на инфекциите со Ковид-19.

Роман Примула, кој помогна во реакцијата на централноевропската земја во првичната епидемија на корона вирусот во март, ќе го замени Адам Војтех, кој поднесе оставка во понеделникот по критиките за напливот на нови случаи по ублажувањето на ограничувањата.

„Професор Примула ќе го има управувањето со кризи како негова главна задача“, рече Бабиш на прес-конференција, додавајќи дека тоа значи спроведување на системи веќе воспоставени за справување со пандемијата.

Тој на Твитер рече дека го номинирал Примула, а претседателот Милош Земан ветил дека ќе го прифати неговото назначување.

Примула нашироко се гледа како говорник кој ги кажува работите директно, онакви какви што се. Тој еднаш ги предупреди Чесите дека патувањата може да бидат нарушени две години поради корона вирусот и рече дека дневните случаи може да се зголемат на 6.000-8.000 од околу 1.000-3.000 сега.

Пред почетокот на летото, владата ги укина речиси сите ограничувања наметнати за време на првиот бран на пандемијата. Стапката на нови случаи на корона вирус стана втора најбрза во Европа во последните неколку недели.

Војтех беше сериозно критикуван во врска со новиот бран на инфекции, иако некои опозициски политичари го сметаа за жртвено јагне за владата, која според критичарите не е доследна во одговорот на кризата.

„Премиерот е поодговорен бидејќи силно и неспособно се меша во работата на Министерството за здравство“, напиша на Твитер Маријан Јурецка, претседател на опозициските демохристијани.