Возила се лизгаа по замрзната улица во Анкара, возачите немоќни

 

Видео од Турција кое прикажува како неколку автомобили се лизгаат низ стрмна замрзната улица во главниот град Анкара, стана вирално на интернет. Снимката е направена на 24 декември.

Видеото го снимил тинејџер кој потоа го објавил на социјалните мрежи, а во нешто повеќе од 50 секунди може да се види како возачите губат контрола над возилото, па удираат во други автомобили на улицата.

Освен тоа, се гледа и дека неколку автомобили се бидуваат да возат по замрзнатата улица.

Според пишувањата на Ројтерс, оштетени се десетина автомобили.