Волстрит: Коментарите од ФЕД ги зголемија индексите


Американските индекси пораснаа во вторникот, продолжувајќи ги добивките во ноември, бидејќи коментарите на претставниците на Федералните резерви ги поттикнаа надежите дека централната банка можеби нема да има потреба дополнително да ги зголемува каматните стапки.

Дау Џонс Индастријал авериџ додаде 83,51 поени, или 0,24 отсто, за да се затвори на 35.416,98. С&П 500 порасна за 0,10% на 4.554,89, а технолошкиот Наскак композит зајакна 0,29 отсто за да ја заврши сесијата на 14.281,76 поени.

Претходно во вторникот, гувернерот на ФЕД Кристофер Валер изрази уверување дека политиката е „во моментов во добра позиција“ да ја забави економијата и да ја врати инфлацијата на 2 отсто. Неговите коментари доаѓаат пред состанокот за политика на Федералниот комитет за отворен пазар од 12 до 13 декември. Пазарите генерално очекуваат одборот да ја задржи основната каматна стапка стабилна.

„Боинг“ помогна во подигнувањето на индексот Дау Џонс во вторникот, додавајќи 1,4 отсто, додека конституентите на индексот, „Најк“ и „Воламрт“ пораснаа за 0,7% и 1,2%, соодветно. С&П 500 доби поттик од „Њумонт корпорејшн“и „Синхрони фајненшел“, кои беа повисоки за 6,3% и 5,1%, соодветно.

Индексите Дау и С&П 500 се зголемија за околу 7,2% и 8,6%, соодветно, на почетокот на месецот. Насдак се зголеми за 11,1 отсто во ноември.

„Навистина не се движевме толку насилно во последните неколку недели, што ми кажува за некои од емоциите во кои се наоѓа пазарот на обврзници во последните три месеци, но навистина во последните три години, може да почне да се смирува. Мислам дека би било добро“, рече Марк Хакет, раководител на инвестициско истражување, „Нејшнвајд фајненшел“.

Приносите на американското Министерство за финансии паднаа во вторникот, при што приносот на 10-годишната обврзница падна за речиси 6 базични поени на 4,33 отсто.

Хакет додаде дека останува „внимателен оптимист“ за здравјето на потрошувачите и нивната подготвеност да продолжат да трошат.

Податоците објавени во вторникот покажаа дека довербата на потрошувачите се подобри во ноември, иако повеќето сè уште очекуваат рецесија. Индексот на Конференцискиот одбор се искачи на 102 за месецот, што е повеќе од надолно ревидираните 99,1 во октомври и пред проценката на Дау Џонс од 101. (СЕЕбиз)