Војна на ѕвездите: „Империјата го возвраќа ударот“ првпат на врвот по заработка по 23 години

САД-Доколку пандемијата на коронавирус не го зафати светот, Ghostbusters: Afterlife најверојатно би бил на врвот на американската бокс-офис од Top Gun: Maverick, додека филмот на  Дизни, Jungle Cruise, ќе чекаше во ќошeто за  истото место. Сепак, работите не излегоа на тој начин и поголемиот дел од најголемите филмови се одложени до следната година.

Тоа не значи дека секое кино е затворено. Кината на отворено  стануваат атракција во САД, при што прогласувањето на сакани филмови е главната ждрепка. Како резултат, повторното издание на 40-годишнината од Star Wars: The Empire Strikes Back го донесе продолжението на местото број еден во американската бокс-канцеларија, победувајќи ги „Black Panther  “ и „Inside Out “ на број два и три, соодветно.

Deadline објави дека Star Wars: The Empire Strikes Back направил околу 175,000 УСД на 483 локации во петокот, а неговите последни прикажувања за викенд треба да бидат меѓу 400 и 500.000 американски долари. Ова го носи вкупната  бруто-заработка  на филмот во САД на 290,4 милиони американски долари.

Ова не е прв пат филмот на Ирвин Кершнер да се најде на врвот на по заработка по премиерата  во 1980 година. Повторното издание на Џорџ Лукас објавено во февруари 1997 година, исто така, го искачи  Star Wars: The Empire Strikes Back на врвот – сепак, тој викенд заработи огромни 21,97 милиони долари.

Со коронавирусот кој сè уште е масовен во САД и рекордниот број на нови случаи со кои се соочува земјата овој викенд, не е изненадување што поголемиот дел од приходите на Империја доаѓаат од кината на отворено . Таа статистика доаѓа и покрај фактот што кината на отворено сочинуваат само една третина од сите кина – 1.000 – кои во моментот се отворени во државите.