Водена кула украсена со ликот на Џони Кеш „уринира“ над неговиот роден град


САД– Водена кула со силуета на Џони Кеш моментално протекува над неговиот роден град во Арканзас, Кингсленд, откако напаѓач со импресивна цел неодамна го застрела резервоарот.

Минатата недела, куршум го погоди ликот на покојниот кантри уметник токму во неговите долни региони, и сега изгледа како ѕвездата да „уринира“. 

Иако направи добра фото-операција, со луѓе од околните градови кои направија специјално патување за да и оддадат почит на легендата на земјата што уринира, Кингсленд губи околу 30.000 галони вода дневно, според градоначалникот Лук Нил.

„Во малите градови, како овој, работите со потесен буџет, бидејќи тоа е навистина сè со што треба да работите“.

Нил рече дека истекувањето го чини градот околу 200 американски долари дневно, покрај работата за поправка од речиси 5.000 долари во која екипите ќе треба да ја исцедат целата кула. Стрелецот може да се соочи со обвинение за кривично дело за мешање во виталните операции на градот, а Канцеларијата на шерифот на округот Кливленд вели дека има некои докази.

Кеш е роден во малиот град Арканзас во 1932 година, а подоцна се преселил во Мемфис, Тен., каде што започнал приказна за музичка кариера засилена со хитови како што се „Ринг оф Fire“, „I Walk the Line“, „Folsom Prison Blues“ и многу повеќе. Тој почина во 2003 година на 71 година.

Кингсленд, кој има население од околу 500 луѓе, го почести со силуета на врвот на водената кула во март 2021 година.

Иако можеби е најсмешниот вандализам на резервоарот за вода, тоа не е прв. Нил рече дека сличен настан се случил во 1993 година и резултирал со парична казна од 10.000 долари и обвинение за кривично дело. Се очекува оваа недела да се санира резервоарот за вода. (Лос Анџелес Тајмс)