(Во живо) Средба на Пендаровски со премиерот Заев

Фото: Б. Грданоски

Проседете ја во живо средбата на претседателот Стево Пендаровски со новата Влада.

Со 62 гласа „за“ и 51 „против“ во Собранието ноќеска пред полноќ беше избрана новата Влада на Република Северна Македонија предводена од премиерот Зоран Заев.

Во завршното обраќање пред пратениците Заев рече дека државата, која сега е членка на НАТО и има одлука за преговори со ЕУ, со посветеност и заедничка работа ќе има институции со кои ќе се гордеат сите. Најави целосна посветеност на економијата, јакнење на економскиот стандард, перспективи за младите во приватниот сектор, привлекување што е можно повеќе странски инвестиции.

 

Средба на претседателот Стево Пендаровски со премиерот Зоран Заев и членовите на новата Влада

Posted by MИА.mk on Понеделник, 31 август 2020