(ВИДЕО) По 30 години чекање Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО

Шпанскиот амбасадор во Вашингтон утре ќе го предаде оригиналниот инструмент на ратификацијата, по што Стејт департментот ќе ги извести сојузниците, а потоа од генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ќе добиеме писмо и ние да го депонираме инструментот за ратификација. Откако Република Северна Македонија ќе го стори тоа и официјално ќе стане 30 земја-членка на НАТО.

Ова денеска го појасни шефот на дипломатијата Никола Димитров на заедничката прес-конференција со премиерот Оливер Спасовски, министерката за одбрана Радмила Шекеринска и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, кои одржаа прес-конференција, посветена на официјализирањето на нашето членство во НАТО, откако шпанскиот Сенат вчера го ратификуваше Протоколот за пристапување на земјата во Алијансата, а потоа на него потписот го стави и шпанскиот крал.

-Ќе покажеме дека можеме да бидеме достојна земја членка, која заедно ќе го носи товарот и ќе може да ги ужива бенефициите од тоа членство. Честитки татковино, честитки до сите граѓани, порача Димитров.

Премиерот посочи дека овој чин заслужува честитки и признанија и во овие денови на сериозни тешки предизвици.

-Ова е успех за нашата генерација, но и за оние претходните и за идните, рече Спасовски и додаде дека откако ратификацијата беше направена вчера во шпанскиот Сенат, потоа потписот го стави и шпанскиот крал, сега ратификациониот инструмент на Шпанија ќе биде депониран во Вашингтон.

-И потоа ние од Алијансата ќе добиеме известување дека сите ратификации се депонирани и потоа можеме да ја депонираме и нашата. Република Северна Македонија е 30. членка на НАТО. Денеска со полно право можете да бидете горди. РСМ како членка на НАТО станува полноправен член во евроатлантското семејство на народи.

Изрази верување дека членството во НАТО ќе помогне и во остварување на втората стратешка цел членството во ЕУ.

Министерката за одбрана Рдмила Шекеринска нагласи дека дојдовме до крајот на едно долго патешествие во кое учествуваа повеќе генерации, политичари и граѓани.

-Станавме 30. членка на НАТО, по речиси 30 години чекање. Стигнавме до оваа цел затоа што додека другите одолговлекуваа ние решававме, ние работевме. Додека се правдаа, ние носевме одлуки, поминавме низ вистинско минско поле, рече Шекеринска и особена благодарност им упати на припадниците на Армијата на Република Северна Македонија.

Османи нагласуваќи дека денеска кога се соочуваме со специфичен предизвик Ковид-19, кој не е воена, но е безбедносна закана по нашето здравје, но и за сите земји да ја одржат својата економска и безбедносна стабилност, интеграцијата во современите западни системи ни е повеќе од добродојдена.

Додаде дека за неполна недела е закажан состанот на Советот за општи и заеднички работи, а на маса ќе бидат предлог-залучоците за почеток на преговорите со РСМ, а веројатно и со Албанија.

-Сите сигнали ни говорат дека членките немаат никакви забелешки што не упатуваат да се надевам на позитивна одлука за почеток на преговорите, рече Османи.