(Видео) Пендаровски му го доделува мандатот на Заев

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски му го врачи мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Заев го добива мандатот во име на коалицијата ,,Можеме”, која освои најголем број пратенички места во Собранието на неодамнешните вонредни парламентрани избори.

 

Давање на мандат за составување на влада -Претесдател Стево Пендсровски.

Posted by MИА.mk on Четврток, 13 август 2020