(Видео) Изјава на Зоран Заев по завршувањето на Централниот одбор

Носиме одлука за избор на одговорни, отчетни, професионални и посветени кадри кои ќе ја имаат задачата да ги предводат институциите и да испорачаат резултати кон граѓаните, напиша лидерот на СДСМ, Зоран Заев на својот фејсбук профил додека во скопскиот хотел се уште трае седницата на Централниот одбор на партијата.

– Пред Централниот одбор ги презентирам принципите и вредностите на идната владина коалиција. Во новиот, полн мандат ќе покажеме дека може да работиме и повеќе и подобро во остварување на програмата која води напред, на вистинскиот, на европскиот пат, патот на економијата и правдата. наведува Заев. 

Проследете ја изјава по завршување на седницата:

?[Во живо:] Изјава за медиуми по завршување на седницата на Централниот одбор на СДСМ

?[Во живо:] Изјава за медиуми по завршување на седницата на Централниот одбор на СДСМ

Posted by Zoran Zaev on Среда, 19 август 2020

Заев потврди дека Централниот одбор се сложил со предлозите за министри во владата:

Вицепремиер за економија – Фатмир Битиќи
Вицепремиер за борба против корупција – Љупчо Николовски
Вицепремиер за европски прашања – Никола Димитров
Министерство за внатрешни работи – Оливер Спасовски
Министерство за правда – Бојан Маричиќ
Министерство за одбрана – Радмила Шекеринска
Министерство за транспорт и врски – Благој Бочварски
Министерство за труд и социјална политика – Јагода Шахпаска
Министерство за култура – Ирена Стефоска
Министерство за здравство – Венко Филипче
Министерство за образование – Мила Царовска

Министерство за локална самоуправа треба да го води министер од коалицискиот партнер ЛДП, а министерството за земјоделство, кандидат од Беса.

Министерствата се намалуваат на 19, од кои СДСМ има 11. Заев рече дека осум министерства со ресор имаат по четири министри жени и четири мажи.