Во текот на ноќта, паднаа крилата на ветерницата од култниот Мулен Руж во Париз


Крилата на култната црвена ветерница на врвот на Мулен Руж, најпознатиот париски кабаре клуб, паднаа на земја во текот на ноќта, изјави портпаролот на клубот.

„Не знаеме што се случило, се случило помеѓу 2 и 3 часот по полноќ. Никој не е повреден“, рече портпаролот, додавајќи дека последниот настап на вечерта завршил во 1:15 часот.

Клубот е основан пред повеќе од 130 години
Мулен Руж, естрада во областа Монмартр во Париз, е една од најголемите туристички атракции во Париз. Името го добила по надградената црвена мелница на покривот.

Мулен Руж на многумина им е најпознат како родно место на модерната форма на кан-кан танцување. Тука настапуваа најпознатите париски ѕвезди од своето време, а многу од овие имиња станаа светски познати благодарение на постерот на Анри де Тулуз-Лотрек и неговите подоцнежни изданија.

Клубот е основан во 1889 година, а публиката за неговите танцови рутини е главно составена од туристички групи.