Во сообраќајна несреќа во Донецк 16 загинати, меѓу нив и руски војници


 

Во сообраќајна несреќа во привремено окупираната источна украинска област Донецк загинаа 16 лица, а неколку се повредени, соопштија официјални и државни медиуми поддржани од Русија.

Во несреќата учествувале минибус и камион, чии патници имало војници, а се случила меѓу Торез и Шахтарск, соопштија од службите за итни случаи за руската државна новинска агенција Тасс.

Тие беа цитирани од Тасс како велат:

„На патот Шахтерск-Торез камион со воен персонал се судри со минибус. Шеснаесет лица загинаа, три жртви се хоспитализирани“.

Меѓу загинатите е и возачот на камионот, јави новинската агенција, додавајќи дека причината за несреќата сѐ уште не е утврдена.

Пишувајќи на Телеграм, Денис Пушилин, шефот на таканаречената Донецка Народна Република поддржан од Москва, рече:

„Трагедија на автопатот Т-0517 ги однесе животите на 16 лица, меѓу кои имаше и дел од нашите бранители“.