Во Словенија потврдени три нови случаи на Ковид-19

Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека вчера во земјата се направени 1.449 тестирања за новиот корона вирус, а три биле позитивни.

Ова претставува намалување во однос за вчера, кога беше објавено за шест новозаразени лица.

Намалување има и на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, па така во медицинските центри во земјата болнички се лекуваат вкупно 53 пациенти, од кои 14 поради тешка форма на болеста се на одделите за интензивна нега.

Изминатите 24 часа од болница се отпуштени две лица, а едно почина како последица на болеста со што досега вкупно 99 Словенеци ја изгубија битката со новиот корона вирус.