Во Швајцарија уапсени двајца пријатели на терористот од Виена

Полиција го чува местото каде што беше извршен нападот во Виена (Фото: Ројтерс)

Швајцарските власти во средата потврдија дека двајца мажи уапсени во близина на Цирих биле „очигледно пријатели“ на вооружено лице кое уби четири лица во дивеењето во Виена и соопштија дека полицијата го истражува целиот размер на нивниот однос со него.

Австриската полиција го застрела вооружениот напаѓач брзо откако тој отвори оган во понеделникот вечерта кон преполните барови во центарот на градот. Тие го идентификуваа како Кујтим Фејзулаи (20), осуден џихадист кој има австриско и македонско државјанство.

Швајцарската полиција уапси двајца мажи, на возраст од 18 и 24 години, во вторникот во градот Винтертур, што стана центар на загриженост за исламистичкиот радикализам во последните неколку години. Австриската полиција уапси 14 лица додека се обидува да утврди дали Фејзулаи имал соучесници.

Швајцарската министерка за правда, Карин Келер-Сатер, рече дека двајцата уапсени биле „очигледно пријатели“ на вооружениот. Таа рече дека се сретнале „лично“, но не кажа кога.

„Осомничениот во Виена и двајцата мажи уапсени во Винтертур се познаваа“, изјави за Ројтерс портпаролот на Министерството за Келер-Сатер во имејл во средата. „Властите во тесна координација ја испитуваат природата на нивниот однос“.

Двајцата, чии имиња не се соопштени, веќе се предмет на два кривични предмети од швајцарскиот јавен обвинител и кои беа отворени во 2018 и 2019 година.

Винтертур, некогаш познат индустриски центар на околу 20 километри од границата со Германија, беше местото на сега затворена џамија, за која официјалните лица велат дека привлекла проповедници кои се залагале за „говор на омраза“. (Ројтерс)