Во Шпанија уапсен Џон Мекафи, креатор на познатиот антивирусен софтвер

Соединетите држави го товарат за затајување данок, а тој беше уапсен додека се подготвуваше да отпатува за Истанбул

Шпанската полиција во вторникот објави дека го уапсила Џон Мекафи, американскиот креатор на антивирусниот софтвер, кого САД го бараат за затајување данок.

Полицијата го уапси 75-годишниот Американец во саботата на аеродромот во Барселона, кога тој се подготвувал да отпатува за Истанбул, пренесува Хина, повикувајќи се на Франс прес.

Мекафи во моментов е во притвор во близина на Барселона, во очекување на екстрадиција во САД.

Соопштението за неговото апсење дојде еден ден откако Канцеларијата на американското правобранителство објави дека против Мекафи е подигнато обвинение откако не пријавил приход од милиони долари од промоција на криптовалути, консултантски услуги, конференции и права што ги продал за да сними документарец за неговиот живот.

Според обвинението, кое датира од јуни, но штотуку е објавено, Мекафи не плаќал данок помеѓу 2014 и 2018 година, а неговиот приход бил уплатен на банкарски сметки и во крипто валута на имиња на други за да избегне плаќање данок.

Купувал имот на туѓи имиња

Бизнисменот криел и имот, особено недвижен имот, јахта и автомобил, кои ги купил на туѓи имиња.

Американските власти издадоа налог за апсење преку Интерпол и побараа негова екстрадиција, соопшти шпанската полиција.

Откако се збогати со антивирусна компјутерска програма во 80-тите години на минатиот век, Мекафи стана гуру за крипто валути, благодарение на што рече дека заработува 2.000 долари на ден.

На Твитер има околу милион следбеници.

Тој беше уапсен во 2015 година во САД за возење под дејство на дрога, а потоа не се знае точно што се случило со него.

Во јануари 2019 година, тој ја напуштил земјата.