Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство согласно последниот, вчерашен извештај на Институтот за јавно здравје информираше дека во шест градови во земјава, во Дебар, Радовиш, Гевгелија, Струмица, Пробиштип и Демир Хисар нема повеќе активни случаи со коронавирус.

– Од почетокот на епидемијата, во Дебар беше регистриран 51 случај, досега четири лица починаа, а 47 се оздравени. Во Радовиш и Гевгелија беа регистрирани по четири случаи, во Струмица два, во Пробиштип два, а во Демир Хисар еден позитивен случај на коронавирусот.

Во овие градови не се регистрирани смртни случаи од Ковид-19, а сите евидентирани ковид-позитивни се оздравени, наведоа од Министерството за здравство.

-Но да не заборавиме дека сите мерки мора да продолжат се почитуваат. Да бидеме доследни и одговорни до крај“, порача министерот за здраство Венко Филипче  на својот профил на Фејсбук.