Уапсен Стив Бенон, поранешниот стратег на Трамп

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп, Стив Бенон, беше уапсен во четвртокот во Њујорк за неговата наводна улога во подјадување на донациите од „Градиме ѕид“, кампања за собирање средства преку Интернет за контроверзниот граничен ѕид на американскиот претседател со Мексико, соопштија официјалните лица.

Користејќи непрофитна организација што ја контролирал, Бенон „добил над 1 милион американски долари од ‘Градиме ѕид’, а барем со некои од нив Бенонги покривал стотиците илјади долари за [негови] лични трошоци“, велат федералните обвинители од Менхетен.

Во оваа наводна шема биле уапсени и тројца други мажи, Брајан Колфаж, Ендрју Бадолото и Тимоти Ши, за измама на непрофитната организација, за која властите велат дека собрала повеќе од 25 милиони американски долари.

Обвиненијата, поднесена од јужниот округ на Министерството за правда во Њујорк беа содржани во обвинение кое беше објавено во федералниот суд во Менхетен.

Федералните обвинители тврдат дека Бенон и тројца други „организирале шема за измама на стотици илјади донатори“. Според обвинението, Бенон ветил дека 100 отсто од донираните пари ќе бидат искористени за проектот, но обвинетите колективно користеле стотици илјади долари на начин што не е во согласност со јавните репрезентации на организацијата.

Во обвинението се вели дека имало фалсификувани фактури и срамни аранжмани за „добавувачи“, меѓу другото, за да се скрие што навистина се случува.

Лицата се соочуваат со став за заговор за да извршат измама и еден став за заговор за перење пари. За секој став има максимална казна затвор од 20 години.

Бенон беше главен извршен директор на изборната кампања на Трамп во последните месеци во 2016 година и подоцна беше главен стратег на претседателот за седум месеци во текот на турбулентната рана фаза на администрацијата. Тој беше отпуштен како врвен советник на претседателот во летото 2017 година, иако неодамна беше речено дека Трамп зборувал позитивно за него.

Кампањата „Градиме ѕид“ започна во 2018 година од Колфаж, воен ветеран, кој опиша некои луѓе кои ја преминуваат јужната граница без документи како терористи и шверцери на дрога и ги обвини критичарите на граничниот ѕид како соработници на картели. Кампањата создаде видео објавено на Јутјуб за изградба на метални барикади за привлекување антиимигрантски донатори во кампањата.

До пролетта 2019 година, групата собра 22 милиони американски долари што е далеку од целта од една милијарда американски долари.

Ветувањето на Трамп за изградба на ѕид во должина од 3.500 километри од границата со САД со Мексико беше централен дел од неговата кампања да стане претседател и приврзаниците редовно извикуваат „изгради го ѕидот“ на неговите митинзи. И покрај жестокото спротивставување во Конгресот од демократите, администрацијата на Трамп вети дека ќе подигне или замени околу 800 километри до крајот на 2020 година, по цена од речиси 18,5 милијарди долари. Изградбата на ѕидот продолжи во некои области и покрај пандемијата на корона вирусот. (Гардијан)