Во Русија се појави нова „Берјоска“ – продавници како во советското време

Како во советско време дипломатите ќе можат да купуваат западна стока во специјални продавници


 

Од минатото за сегашноста – во Русија се појави аналог на продавниците „Берјоска“, во кои за време на СССР се купуваше западна стока за валута. Такви продавници ќе има во Москва и Санкт Петербург. Во бесцаринските продавници ќе можат да пазаруваат само вработените во дипломатскиот кор и нивните семејства. Стоката ќе се продава во рубли, долари и евра.

Премиерот Михаил Мишустин потпиша декрет за основање на овие бесцарински продавници кои работат за дипломатските претставништва, конзуларните канцеларии, меѓународните организации или нивните претставништва, како и за членовите на нивните семејства.

„Тоа е тотален СССР!“ напиша Сергеј Смирнов, главен уредник на рускиот медиум „Медијазона“, кој пишуваше за законот по неговото објавување во официјалниот руски парламентарен весник.

Западните брендови веќе станаа потешко да се најдат во многу продавници во Русија. Купувачите нагрнаа во продавниците во сопственост на големите брендови како H&M, бидејќи шведскиот продавач на облека повторно ги отвори вратите оваа недела во последната распродажба на својот инвентар пред да ја напушти земјата засекогаш.

Продавниците без царина ќе бидат во сопственост на компанија создадена од руското Министерство за надворешни работи и друг субјект избран на конкурс. Стоката на продавниците ќе вклучува алкохол, тутунски производи, накит, козметика, парфеми и слатки, како и паметни телефони и часовници, објави „Медијазона“.

Сè уште не е јасно дали електронската стока ќе вклучува производи како што се iPhone, кои веќе не се директно увезени во Русија.

Министерството за надворешни работи размислува за отворање бесцаринска продавница за странски дипломати најмалку од 2015 година, откако Русија забрани увоз на многу видови европска храна како дел од пакетот против санкции по анексијата на Крим.

Во писмото од 2014 година, добиено од руската информативна веб-страница Газета.ру, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, вели дека продавниците ќе помогнат да се намалат „финансиските загуби и доцнења“ поврзани со испораката на стоки до странските дипломатски претставништва во Русија, објави Радио Слободна Европа.