Во Русија рекорден број на заразени и починати во еден ден

Колона од возила за итна помош пред болница во Москва

Русија објави дневно рекордно зголемување на случаите на корона вирус и смртни случаи.

Во вторникот, центарот за кризата со корона вирус соопшти дека во изминатите 24 часа биле пријавени 13.868 нови случаи, со што вкупниот број на инфекции се искачи на 1.326.178.

Претходниот рекорд од 13.634 нови случаи беше регистриран во неделата.

Русија исто така објави рекорден дневен пораст на 244 смртни случаи од вирусот, со што официјалната бројка на смртни случаи достигна 22.966.