Во Русија регистриран рекорден број на новозаболени од корона вирус – 21.798

Во Русија во последните 24 часа се потврдени нови 21.798 случаи на корона вирус, што е најголем број на инфекции во еден ден, соопшти денеска Центарот за борба против коронавирусот.

Тасс пренесува дека ова е четврти ден по ред како бројот на нови случаи е над 20.000. Во истиов период, од последиците на Ковид-19 умреле 256 лица, и тоа претежно во московскиот регион.

Од почетокот на пандемијата во Русија, од корона вирус се заразени 1.796.132 лица, додека досега умреле 30.793 лица.