Во рудникот во Мјанмар од лизгање на земјиште починаа 162

Најмалку 162 луѓе загинаа денеска во лизгање на земјиштето во рудникот за жад на северот на мјанмар, соопштија надлежните.

Протвпожарната служба која ги контролира спасуваќките и други итни служби соопшти дека по 12 часа од вчерашната несреќа во рудникот извлечени се 162 безживотни тела.

Повредени се најмалку 54 лица кои се во болница, наведоа властите, пренесе АП.

Рудникот се наожа во местото Јангон, оддалечено 950 километри од Мјанмар и е центар на најфолемиот рудник за жад на светот.

Како што се наведува, лизгањето на земјиштето се случило поради обилните дождови, пренесе Би-би-си.

Мјанмар се смета за едно од најголемите наоѓалишта на жад во свтот, но во рудниците често доаѓа до несреќни случаи.