Во Прилеп 76 лица во самоизилација, четворица казнети

Се заоструваат мерките за заштита на граѓаните од заразата од корона вирусот. Прилеп во моментов нема заразени, но во самоизолација се 76 лица. Од нив за четири лица има кривични пријави поради непочитувањето на мерките, изјави прилепскиот градоначалник Илија Јованоски на денешната прес-конференција.

-Во овој момент нема ниту еден заболен од коронавирусот во нашата општина. Во овој момент во самоизолација се наоѓаат 76 лица, на кои полицијата им врши секојдневна контрола. На четири лица, од нив, кои не ги почитувале препораките од надлежните институции, односно мерките за самоизолација, поднесени им се кривични пријави. Главно се граѓани повратници од високо ризичните европски земји: Италија, Германија и Франција, рече Јованоски.

Јованоски информираше дека  денеска се дезинфицираа влезовите во градот по дезинфекцијата на образовните институции и градските површини.

Јованоски упати нов апел до стопанствениците да донираат храна, дезинфекциони средства и лекови кои преку Црвениот крст ќе им бидат доставени на социјално ранливите категории. Од Цвениот крст велат дека се подготвени на сите да им излезат во пресрет.