Во Норвешка е уапсен поранешниот командант на паравоената група „Вагнер“


Норвешката полиција го уапси поранешниот командант на руската паравоена група „Вагнер“, Андреј Медведев, бидејќи наводно се обидел илегално да ја премине границата и да се врати во Русија, откако претходно оваа година побарал азил во Норвешка, соопштија денеска неговите адвокати.

Полицијата претходно објави дека маж на околу 20 години е уапсен поради обид илегално да ја премине границата, но не наведе за кого станува збор.

Преминувањето на границата со Русија е дозволено само на одредени места. 

Андреј Медведев побегна од Русија во Норвешка во јануари. Неговиот адвокат, Бринџулф Риснес, рече дека бил уапсен поради недоразбирање.

„Тој отиде таму за да види дали може да го најде местото каде што преминал во Норвешка во јануари. Го запреле додека бил во такси. Никогаш не бил блиску до границата. Немал намера да премине во Русија”, рекол Риснес. 

Андреј Медведев побегна од Русија во Норвешка во јануари. Неговиот адвокат, Бринџулф Риснес, рече дека бил уапсен поради недоразбирање. “Тој отиде таму за да види дали може да го најде местото каде што преминал во Норвешка во јануари. Го запреле додека бил во такси. Никогаш не бил блиску до границата. Немал намера да премине во Русија”, рекол Риснес.

Во мај рече дека сака да се врати во Русија

Во моментот на неговото пристигнување во Норвешка, Медведев рече дека бара азил затоа што се плашел за својот живот откако бил сведок на убиствата и малтретирањето на затворениците донесени на фронтот во Украина.

Неговото бегство во јануари стана насловни страници низ светот како редок пример во времето кога некој пребегнал во западна земја додека тврдел дека се бори за Русија како платеник во војната во Украина. Но, во мај, во видео објавено на Јутјуб, тој рече дека сака да се врати во Русија иако верува дека тоа би можело да биде опасност за неговиот живот, опишувајќи се себеси како „еден вид момче во голема игра“ што повеќе не сака бидете дел од.

Риснес рече дека Медведев има право да се врати во Русија ако сака, но дека „треба да се случат многу промени“ за тој безбедно да се врати. Во април Медведев беше осуден во Норвешка за учество во тепачка и носење воздушно оружје, но беше ослободен од обвинението за насилство врз полицијата. Потоа рече дека гледа во иднината и се надева на азил.