Во Њу Орлеанс се омажи Кристина Хендрикс, актерка со најбујно деколте во Холивуд


Кристина Хендрикс се венча! Актерката со најбујно деколте во Холивуд (48) и ѕвезда од „Mad Man“ се омажи за Џорџ Бјанкини (54)  во историската куќа Наполеон во Њу Орлеанс викендов.  Хендрикс им откри ексклузивно на PEOPLE дека таа и Бјанкини – оператор на камера кој работела на бројни филмови и ТВ емисии – го избрале Big Easy за нивната венчавка бидејќи и двајцата имаат посебна врска со градот.

„Њу Орлеанс е место каде што отсекогаш сакав да одам пред да го запознам Џорџ, и место каде што тој секогаш сакаше да оди пред да ме запознае мене. Тоа беше местото во средината“, објаснува таа.

Го чувствуваме како наш град, иако и двајцата го сакавме поединечно“, додава таа.

Што се однесува до ексклузивното место за венчавка, таа е знаменитост во Францускиот кварт што некогаш беше резиденција на градоначалникот на Њу Орлеанс Николас Жирод, кој славно му понуди засолниште на Наполеон Бонапарта за време на неговиот егзил – откако се заљуби во историјата на ресторанот и еклектичната величина.

„Го има ова рустикално кубанско, шпанско, европско во себе“, вели Хендрикс. „Таа ги има најубавите ѕидови со боја која се лупи, а потоа одите горе и тука се овие големи трпезарии со прекрасни тавани“.

Двојката – која почна да се забавува во 2020 година и се сврши во февруари 2023 година – покани 76 гости. „Се чинеше како вистинска бројка за нас да можеме да се прегрнеме и да се дружиме  со сите и да не се чувствуваме преоптоварени“, објаснува таа, брзо додавајќи: „Но, тоа секако не е мала, интимна свадба. Не, [сакавме] прослава – голема прослава“.

Кога станува збор за планирање на свадбата, Хендрикс ја презеде одговорноста – толку многу што таа се пошегува дека Бјанкини „ќе биде изненаден на сопствената свадба“. Таа дозволи локацијата да ги води деталите, потпирајќи се на декадентната атмосфера на стариот Њу Орлеанс.

Процесот на планирање беше малку предизвикувачки, бидејќи таа ја организираше свадбата  од далеку додека ја снимаше ТВ серијата „Мал град, голема приказна“ во Ирска.

„Навистина се чувствував како да морам да можам да бобувам и да ткаам во ситуација кога планираш забава во град во кој не живееш“, се сеќава таа. „Само си велев: „На крајот на денот, ако сите наши пријатели и семејството заедно бидат среќни и слават… Ако сè друго не успее, ќе нарачам пица и ќе си поминеме одлично. . “

Тридневниот свадбен викенд започна со коктел за добредојде, одржан во мини замок на имотот Сонијат Хаус, по што следеше турнеја на духови во Францускиот кварт. Замокот, исто така, служел како „домашна база“ на парот во текот на целиот викенд и место каде што се подготвувале за различните веселби.

За самата венчавка во куќата на Наполеон, Хендрикс вели дека била „полно цветна“, исполнувајќи го местото со изобилство свежо цвеќе.

„Отсекогаш сум сакала цвеќиња. Тоа е нешто толку посебно за мене, и никогаш не сум се препуштила само да имам некој настан и само да дозволам да биде фестивал на флората и фауната“, вели таа за PEOPLE.

Таа работеше со студиото за дизајн на цвеќиња во Њу Орлеанс, Sharime Kayla, за да ја оживее нејзината визија. „Дојдов [кај неа] со слики од Pinterest и: „Ми се допаѓа ова, ми се допаѓа ова и ми се допаѓа ова“. И таа рече: „О, сакаш јужна готика со холандски мајстори“. И јас реков: „О Боже, тоа е токму она што го сакам“, се сеќава таа.

Хендрикс избра палета на бои од сливи, руменило и чоколадни нијанси, кои таа ги опишува како „готски, расположени и секси“, со многу чипка на кралицата Ана. „Јас и Џорџ сме двајцата поранешни готи, така што тоа ни зборува“, вели таа.

Церемонијата на Хендрикс и Бјанкини ја водеше нејзината блиска пријателка Ширли Менсон, пејачка на рок бендот Garbage. „Беше супер возбудливо за нас бидејќи навистина мислам дека [Менсон] е еден од најнеобичните писатели и поети. Само ја гледаме неа и нејзиниот брак со нејзиниот сопруг Били [Буш] и тие се двојни цели за нас“, Ѕвездата на „Добри девојки“ вели.

Двојката рачно ги напишала своите завети еден за друг. Кристијан Сириано го дизајнираше нејзиниот коктел вечерен фустан, кој таа го опишува како „спектакуларен“ и „момент на црвениот тепих што не беше на црвен тепих“.

За главниот настан, Хендрикс носеше невестинска тоалета по нарачка на Катја Катја за која вели дека ја расплакала првиот пат кога ја пробала „затоа што била толку убава“.

По церемонијата, младенците ја прифатија класичната традиција на Њу Орлеанс – водејќи ги своите гости на џез парада на улица со чадори за сонце и чадори во рака.

Потоа, Хендрикс и Бјанкини ги почестија своите гости со седечка вечера со повеќе јадења со соодветно јадење од јужен Њу Орлеанс. Менито вклучуваше стек и ракчиња и гриз, со муфулета за доцна навечер закуска. Наместо свадбена торта, тие избраа Bananas Foster – омилениот десерт на Хендрикс – и персоналот на ресторанот го запали јадењето на секој гостин веднаш на нивната маса.

Свеченостите за викендот завршија со славенички бранч во недела, 21 април.

За номинираната награда за Еми, важно беше таа и Бјанкини официјално да ја почестат својата љубов со свадба.

„И двајцата сме романтични и мислам дека е лесно да се каже кога сте биле во брак претходно и дека било толку тешко и не функционирало, и се чувствувате како: „О, боже, ова е многу страшно. Не мора да го правиме ова. Едноставно би можеле да се сакаме и да не го правиме ова.’ Но, мислам дека има нешто да се каже за тоа навистина да се заложиш и да го кажеш тоа гласно со некои од твоите пријатели и семејството“, вели таа за PEOPLE.

„Постои романса во тоа, има прослава за тоа, а има и само нешто што прави да се чувствувате поинаку. Има нешто што вели: „Ти не одиш никаде и јас не одам никаде“. “

Таа вели дека стапувањето во брак е редок, посебен момент во животот, а таа и Бјанкини не можат да бидат повозбудени. „Колку пати можете да ги соберете сите ваши најдобри луѓе одеднаш? Ќе го паметите тоа засекогаш, а јас го сакав тоа за нас“.

Ова е втор брак за Хендрикс. Со актерот Џефри Аренд беа во брак од 2009 до 2019 година. Нема деца.