Во Италија починаа 50 лекари во борбата против корона вирусот

Најмалку 50 лекари починале од Ковид-19 додека се обидувале да им помогнат на болните во Италија – откако биле испратени „голораки“ да водат „војна“ без основни заштитни средства, тврди нивното здружение.

Италијанската Национална федерација на хирурзи и стоматолози објави список со имиња на мртви лекари, во услови на гневен напад на недостиг на достапна опрема за заштита.

„Мртвите не прават врева. Сепак, имињата на нашите мртви пријатели, нашите колеги, ставени овде во црно и бело, прават гласен шум“, рече претседателот на здружението, Филипо Анели, во изјавата што ја објави„ Индипендент “.

Италија стана епицентарот на заразата во Европа – сега ја надминаа само САД во остатокот од светот – и има забележано повеќе од 10,000 смртни случаи.

Најмалку 17 од загинатите лекари биле во Бергамо, град во Ломбардија со најголем број случаи на Ковид-19, соопшти „Индипендент“.

Анели – кој му напиша писмо на жалба до претседателот Маурицио Фугати – инсистираше на тоа дека смртните случаи биле резултат на тоа што италијанските лекари биле испратени во „војната“ против коронавирусот „невооружени“,  наводно, опремени само со маски, нараквици и визири.