Во игра се милијарди: Кои репрезентации вредат најмногу на ЕП 2024?


Цел јуни и дел од јули ќе бидат посветени на фудбалот, кога кај домаќинот во Германија ќе се одржи 17. издание на Европското првенство во фудбал.

Една година претходно УЕФА објави дека две земји, Германија и Турција, понудиле да бидат домаќини на првенството, на крајот, со 12 гласа „за“ и еден воздржан (Турција доби четири гласа), Германија беше избрана за домаќин на Европското првенство во 2024 година.

Ова ќе биде трет пат Германците да го организираат шампионатот, најважното спортско натпреварување на стариот континент.

Навивачите ширум Европа со нетрпение го очекуваат секој натпревар, со надеж дека нивната репрезентација ќе го подигне престижниот трофеј.

Резултатот е неизвесен и не може во овој момент да се разговара, како и да се пишува нешто со сигурност, но она што се знае е вредноста на репрезентациите кои ќе ги гледаме цели 30 дена.

Најголем дел од вредноста на репрезентацијата доаѓа од играчите.

Клубовите редовно плаќаат огромни суми за најталентираните меѓу нив, но не треба да се игнорираат ниту маркетиншките фактори, ниту резултатите кои во својата сума го креваат угледот на една држава, односно на нејзината репрезентација.

Репрезентацијата на Франција, на пример, важи за една од највредните на Европското првенство.

Со ѕвезди како Килијан Мбапе, Антоан Гризман и Пол Погба, пазарната вредност на тимот е исклучително висока.

Франција го освои Европското првенство во 1984 и 2000 година, а во 2018 година стана светски шампион.

Германија, земјата домаќин, четирикратен светски шампион и трикратен европски шампион, исто така има значителна вредност, како и Белгија.

Англија е незаменлива во елитното фудбалско друштво, како и Шпанија која е трикратен европски првак.

Интересно е што во своите редови ќе го има Ламин Јамал, млад фудбалски вундеркинд, како што го опишуваат спортските стручњаци.

Овој 16-годишен крилен напаѓач не ги напушта насловните страници, се наметна како важен дел од напаѓачката линија на Барселона и се очекува да биде многу влијателен на претстојното Европско првенство во Германија.

Подолу е списокот на 10-те највредни репрезентации кои ќе се натпреваруваат во Германија:

Англија: 1,52 милијарди евра
Франција: 1,23 милијарди евра
Португалија: 1,05 милијарди евра
Шпанија: 965,5 милиони евра
Германија: 851 милион евра
Холандија: 845 милиони евра
Италија: 705,5 милиони евра
Белгија: 584,5 милиони евра
Норвешка: 479,6 милиони евра
Данска: 415,5 милиони евра