Во Хрватска вее снег – паѓаат дрвја (видео)


Во Хрватска пристигна промената на времето. Силен ветер од рано наутро почна да дува во Загреб, а веќе се видливи првите последици од влошувањето на времето.

Снежната покривка ги изненади жителите на Загорје каде вчера беше речиси 30 степени. Исто така, големи врнежи од снег паднаа и во планинските делови на Словенија, каде што паѓаше градот, а сега снег паѓа и на Рогла.

Во делот Житњак во Загреб дрво паднало врз паркиран автомобил, пишува 24сата.хр, а загрепските пожарникари откриваат дека до пладне веќе отстраниле две дрва.

 

Студеното време што ја зафати Хрватска прво стигна на северот и североисточниот дел на Словенија, проследен со невреме со врнежи, силни налети на ветер и град.

Во поголем дел од Словенија попладнево температурите се движат од 0 до 6 Целзиусови степени. Neurje.si објави и анимација за тоа како се движи студениот фронт. Снег се очекува на околу 500 метри надморска височина, а некаде и на пониски места. Во низините се очекува снег од неколку сантиметри.

Приливот на студен поларен воздух кон Алпите ќе трае најмалку уште една недела, па дури и подолго.

Влошување на времето и пад на температурите до крајот на денот се најавуваат и во БиХ. Во наредните часови нагло опаѓање на температурите се очекува во северозападниот, северниот и североисточниот дел на Босна.