Во Хрватска повторно над 1.000 новозаразени

Во последните 24 часа во Хрватска заразени се 1.096 луѓе од корона вирус, а бројот на активни случаи денеска е 4.844.

Меѓу нив 530 пациенти се на болничко лекување, од кои 28 пациенти се на респиратор.

Едновремено починаа 10 пациенти.

Од февруари досега, во Хрватска од Ковид-19 вкупно заболеа 24.761 лѓе, 355 починаа, а оздравеа 19.562.