Во Хрватска починаа четворица, но новозаболени се само 36

 

Националниот штаб за цивилна заштита објави дека новозаболени во последниот ден во Хрватска се 36 лица, од 738 тестирани, а починале четири лица.

На болничко лекување се 131 пациент, од кои шест на респиратор.

О почетокот на епидемијата ди денеска со корона вирус во Хрватска се заразија 5.260 лица, од кои починаа 149, a 4.373 оздравеа.

Во самоизолација се 2.662 лица.

До денеска вкупно се тесирани 121.320 лица.