Во Хрватска нови 4.080 заразени со Ковид-19, починаа 48 пациенти

 

Во последните 24 часа во Хрвтаска регистрирани се 4.080 нови случаи со корона вирус, а бројот на активни се зголеми на 22.408.

Починаа 48 пациенти.

Од почетокот на пандемијата досега забележани се 119.706 заразени, од кои 1.600 починаа; а оздравеа 95.698 лица, од нив 3.349 во последните 24 часа. Во самоизолација се 51.514 лица. До денеска тестирани се 724.820 лица, а од нив 11.091 во последните 24 часа.