Во Грција заразени уште 295 луѓе, седум пациенти починаа

 

Во Грција во последните 24 часа потврдени се нови 295 случаи со Ковид-19, додека од последиците на болеста починаа уште седум пациенти.

Меѓу новопотврдените 40 случаи се на граничните премини, а 48 се поврзани со познати кластери, пренесе АНА.

Во Грција од почетокот на пандемијата со корона вирус заразени се 22.652 луѓе, а починаа 456.

На респиратор се 91 пациент.