Во Германија регистрирани повеќе од 5.000 новозаразени

Бројот на потврдени случаи на корона вирус во Германија е зголемен во последните 24 часа за 5.132, објави Институтот за инфективни болести .

Од последниот пресек, како што пренесува „Ројтерс утрово“, 40 лица починале како резултат на зараза со корона вирус.

Вкупно 33.585 лица се заразени од почетокот на пандемијата во Германија, а 9.677 луѓе починале.