Во Германија повеќе од 2.800 заразени, починаа 16

 

Бројот на потврдени случаи со корона вирус во Германија во последните 24 часа порасна за 2.828, соопшти Институтот за заразни болести „Роберт Кох“.

Од последните пресек починаа 16 заболени, пренесе Ројтерс.

Во Германија досега вкупно се заразени 306.086, а починаа 9.562 пациенти.